Poznaj 7 najczęściej popełnianych błędów przy zakładaniu ogrodu

Założenie ogrodu może wydawać się nietrudną sprawą. Myślimy mniej więcej, gdzie będą nasze rabaty, gdzie żywopłot, mierzymy wszystko. Następnie jedziemy do centrum ogrodniczego kupujemy rośliny, które mieliśmy na liście, dodatkowo rośliny, które spodobały nam się w centrum ogrodniczym. Kolejnym krokiem jest powrót do domu i robienie nasadzeń. Niestety takie zachowanie może kosztować nas w dłuższej perspektywie czasu wiele kłopotów w pielęgnacji ogrodu jak i sprawić, że niepotrzebnie wyrzucimy pieniądze w błoto. Sprawdź najczęściej popełniane błędy.

 

1.Działanie bez uprzedniego przygotowanego planu.

 

Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić to stworzyć projekt i przemyśleć wiele kwestii. W ten sposób zaoszczędzimy czas i pieniądz. Przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na szereg pytań:

– jaki styl będzie panował w naszym ogrodzie, formalny czy nieformalny, nowoczesny a może bardziej wiejski? Odpowiedź na to pytanie pozwoli uniknąć chaosu w ogrodzie i sprawi, że stworzymy spójną kompozycję.

– Kto będzie korzystał z ogrodu i jakie jest jego przeznaczenie. Czy będzie to ogród rodzinny ze strefą dla dzieci? Czy planujemy warzywniak? Gdzie będzie znajdował się kącik wypoczynkowy? Czyli powinniśmy podzielić ogród na strefy, które będą odpowiadać naszym potrzebom.

Dobrze przygotowany plan pozwoli nam uniknąć wielu błędów.  W sumie każdy kolejny punkt jest wynikiem niewłaściwego zaplanowania ogrodu.

 

2.Wybór nieodpowiednich roślin.

Często zdarza się, że rośliny kupujemy pod wpływem impulsu. Następnie sadzimy je w miejscach, gdzie uważamy, że będą ładnie wyglądały. Niestety nie bierzemy pod uwagę warunków, jakie są odpowiednie dla danej rośliny – czy lubią słońce czy cień. Nie można uprawiać roślin lubiących w słońcu, ponieważ się nie przyjmą. Nie bierzemy też pod uwagę rodzaju gleby, czy jest piaszczysta, czy bardziej podmokła. Rodzaj gleby od razu narzuca nam, jakiego typu rośliny mogą znaleźć się w naszym ogrodzie. Ważna jest tez strefa klimatyczna. Niektóre rośliny będą przemarzały, jeśli ich nie okryjemy w północno – wschodniej części kraju. Natomiast te same gatunki będą miały się dobrze na zachodzie kraju. 



3. Niezastanowienie się, ile czasu będziemy mogli poświęcić na ogród.

 

Jest to bardzo istotna kwestia. Jeśli w ogrodzie możemy spędzić tylko ograniczoną ilość czasu, to wybierzmy gatunki, które nie są czasochłonne w pielęgnacji. To znaczy takie, które są odporne na choroby i szkodniki, nie wymagają częstego cięcia. Nie planujmy też dużego trawnika. Ładnie wyglądający trawnik wymaga pracy – koszenie, wertykulacja, odchwaszczanie, nawożenie to zabiegi czasochłonne. Wszystkie czynniki należy wziąć pod uwagę. Jeśli dużo czasu spędzamy w pracy, czy wolimy spędzać czas z rodziną, to zaplanujmy możliwie łatwy w pielęgnacji ogród. Pozwalając, żeby rośliny rosły same, słabo lub aby chorowały nasz ogród straci swój ładny wygląd. 

 

4. Zbyt chaotyczne sadzenie roślin.

 

Po pierwsze mieszanie ze sobą różnych gatunków roślin, o innej kolorystyce, o różnych formach sprawia, że w ogrodzie tworzy się chaos. Zestawienie zbyt wielu jaskrawych, kontrastujących ze sobą kolorów sprawi, że nasze oko będzie się męczyć. Po drugie nie dopasowanie roślin pod względem wymagań, zbyt ciasne ich sadzenie sprawi, że rośliny nie przetrwają. Szukajmy roślin, które dobrze się ze sobą komponują od strony wizualnej i pielęgnacyjnej. Sadząc rośliny o silnie rozstającym się systemie korzeniowym obok słabszych, spowodujemy, że te słabsze uschną. Czasem sadzimy je po prostu zbyt blisko siebie. Musimy sprawdzać, jakie jest odpowiedni rozstaw dla danej rośliny i jaka będzie jej wysokość. W przeciwnym razie w dłuższej perspektywie czasu mogą one za bardzo na siebie nachodzić, będą wyglądały nieestetycznie, a my nie uzyskamy zamierzonego efektu.  

 

5.Brak roślin zimozielonych w ogrodzie.

Bardzo często skupiamy się tylko na tym, jak nasz ogród będzie wyglądał latem, kiedy rośliny kwitną i zdobią teren intensywną zieloną barwą. Natomiast nie bierzemy pod uwagę, jak nasz ogród będzie przedstawiał się jesienią lub zimą, kiedy liście opadną, a rośliny przekwitną i uschną. Sadzimy zbyt mało roślin zimozielonych, a warto jest je stosować w kompozycjach, ponieważ wtedy nasz ogród nie wydaje się taki pusty. Doskonale nadają się do tego iglaki, bukszpany, cisy, trzmieliny, tuje, różaneczniki, ostrokrzewy czy bluszcz. Pięknie też prezentują się trawy ozdobne. 

 

6.Brak wizji o kosztach związanych z założeniem ogrodu.

Bywa tak, że obejrzymy dużo zdjęć pięknych w internecie i chcemy stworzyć u siebie coś podobnego. Budowa małej architektury, nawodnienia czy oświetlenia to są niemałe koszty. Same rośliny, ziemia, kamienie czy inne materiały również nie są tanie. Dlatego należy mierzyć siły na zamiary, aby uniknąć rozczarowania, ponieważ coś zaczęliśmy i nie możemy skończyć. Tym samym doprowadzając do sytuacji, gdzie chcąc zaoszczędzić kupujemy tanie i słabe rośliny, które i tak po kilku latach są do wymiany, bo wręcz straszą swoim wyglądem. 

 

7. Brak wiedzy o ogrodnictwie.

 

Jest to taki punkt podsumowujący wyżej wymienione. Przygotowując się do tworzenia ogrodu musimy posiadać chociaż minimalną wiedzę o uprawie roślin, które zamierzamy uprawiać. Należy wziąć pod uwagę: odpowiednie miejsce, rozstaw, czy wymaga cięcia, nawożenia, dużej, małej ilości wody itd. Każdemu zależy na pięknych i zdrowych roślinach. Niestety bez chociaż minimalnej wiedzy na temat ogrodnictwa nasz ogród nie będzie takim, o jakim marzyliśmy.

 

Założenie ogrodu nie jest łatwą sprawą. Niestety często najpierw działamy, a potem żałujemy, że coś zrobiliśmy źle. Dlatego zanim weźmiemy się do pracy, warto jest dokładnie przemyśleć, jak nasz ogród ma wyglądać i jakie potrzeba ma spełniać. Mamy nadzieję, że ten wpis chociaż trochę ułatwi planowanie Waszego wymarzonego ogrodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *