Fotel wiszący to znakomite miejsce do relaksu zarówno w przestrzeniach wewnętrznych, jak i na balkonie lub tarasie. Zapewnia uspokajające bujanie i zachwyca niepowtarzalną wygodą. Dodatkowo fotele wiszące są pełne uroku i zarazem elementem dekoracyjnym. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem lub planujesz montaż, zapoznaj się z naszymi wskazówkami i informacjami. Dowiesz się, jak zawiesić fotel wiszący. Nie obawiaj się – jest to czynność niewymagająca skomplikowanych procesów, więc szybko będziesz mógł cieszyć się komfortem płynącym z fotela, zwłaszcza po wykonanej pracy. Zatem narzędzia w dłoń i do dzieła!
Gdzie można zamontować fotel wiszący?
Zanim przystąpimy do działania, dokładnie przemyślmy miejsce, w którym znajdzie się mebel. Jeśli nie chcesz wieszać fotela na suficie, możesz wybrać do niego metalowy stelaż. Większość pasuje do wielu rodzajów foteli wiszących, jednak upewnij się, że będzie pasował do modelu Twojego siedziska. W przypadku planów powieszenia fotela na suficie pamiętaj o sprawdzeniu, czy sufit jest bezpieczny i solidny. Nie mogą występować pęknięcia ani uszkodzenia. Takie same zasady obowiązują również przy sufitach drewnianych, belkach i stropach. Jeśli te elementy są stabilne, daje to solidny fundament pod montaż fotela.
Nie wieszaj tu swojego fotela!
Nie można wieszać foteli na sufitach podwieszanych. Miejsce musi być bez zastrzeżeń – powinno mieć punkty mocowania, aby utrzymać obciążenie. Zawieszenie fotela na suficie gipsowo-kartonowym, z płyty włóknopochodnej lub wiórowej również może być utrudnione o ile nie niemożliwe. Mogą uszkodzić sufit lub nie wytrzymać obciążenia, co stwarza duże ryzyko dla naszego zdrowia i bezpieczeństwa. Jeśli nie jesteś pewien materiału, z jakiego wykonano Twój sufit lub nie masz pewności co do punktów mocowania, zasięgnij porady fachowca.
Zachowaj odpowiednia odległości – jak zawiesić fotel wiszący, aby korzystać z bujania
Pamiętaj też o kwestiach praktycznych. Aby korzystanie z fotela było swobodne i niegroźne, musi być zachowana odpowiednia przestrzeń wokół. Nie będziesz obawiał się podczas bujania i nie zbijesz ulubionej figurki czy wazonu. Najlepiej, abyś zachował minimum 0,5 – 1m z każdej strony. Przemyśl, jak nowy mebel będzie wpływał na codzienne korzystanie z przestrzeni. Chociaż fotel zmieści się nawet w mniejszych pokojach czy balkonach, zwróć uwagę na odległości. Wybierz idealne miejsce i odmień swój salon, pokój dziecięcy, balkon, taras, studio lub restaurację.
Elementy potrzebne do montażu fotela wiszącego
Do zawieszenia fotela pod sufitem będziesz potrzebować kilku elementów. Wiele foteli zawiera hak lub śrubę montującą oraz linę niezbędną do zawieszenia fotela, co jest dużym ułatwieniem. Jeśli do Twojego zestawu nie były dołączone te elementy, podczas wyprawy do sklepu budowlanego wybierz hak o dużym rozmiarze oraz linę o średnicy 10 mm i długości 2-3 m. Jeśli planujesz montować fotel na drewnianym stropie, hak musi być do tego przeznaczony. Zamiast haka, możesz wybrać też stalowy kołek samozaciskowy. Powinien on być o średnicy 10 mm i tulei 14 mm. Przydadzą się również karabińczyki – wybierz tyle, ile zaczepów ma Twój fotel. Do montażu niezbędna będzie wiertarka, którą wykonasz wwiert na głębokość ok.10 cm. Średnica otworu powinna wynosić ok. 1,5 cm. W przypadku montażu fotela na przykład na belce nie będziesz potrzebować nic więcej poza liną.
Jak zawiesić fotel wiszący – krok po kroku
Jeśli już wybrałeś idealne miejsce, w którym zawiśnie fotel, możesz przystąpić do pracy.
- Sprawdź, czy posiadasz wszystko, co potrzebne do montażu fotela. Jeśli otrzymałeś gotowy zestaw, upewnij się, że wszystko jest w środku. Nie podejmuj się montowania fotela bez kompletu – może to wpłynąć na bezpieczeństwo korzystania z niego.
- Upewnij się, że powierzchnia, na której planujesz zawiesić fotel, jest bezpieczna. Sprawdź, czy nie wystąpiły żadne pęknięcia a w przypadku drewna – czy nie zaczęło butwieć. Aby uniknąć drutu zbrojeniowego, powinniśmy sprawdzić z pomocą czujnika metalu, czy w danym miejscu go nie ma. Sufit musi być pewny pod względem wytrzymałości. Skontroluj, czy nie trafisz w instalację, rurę lub nie przebijesz się do mieszkania nad Tobą.
- Wykonaj wwiert pasujący do koszulki rozporowej haka lub śruby. Wcześniej możesz nakreślić ołówkiem miejsce, w którym znajdzie się otwór. W przypadku sugerowanych przez nas wymiarów wwiert powinien być na głębokość ok. 10 cm, o średnicy ok. 1,5 cm.
- Solidnie umocuj w otworze hak lub korek samozaciskowy. Jest to kluczowy moment, od którego będzie zależało bezpieczeństwo i solidność naszej konstrukcji. Możesz użyć do tego śrubokręta. Umieść go w oczku prostopadle do gwintu.
- Zawiąż linę węzłem, na przykład tworząc okrąg – na podwójnej linie fotel będzie solidnie utrzymywany.
- Teraz należy umieścić jeden koniec liny w oczku haka, a drugi koniec w karabinek, który przypinamy do zamkniętej pętli lub metalowego oczka, będącego częścią fotela.
- Jeszcze raz sprawdź bezpieczeństwo każdego elementu. Jeśli wszystko w porządku i fotel jest stabilny – możemy rozpocząć zasłużony odpoczynek! Nie zapomnij o kocu i miękkiej poduszce, aby w pełni rozkoszować się chwilą relaksu.
Jak wysoko zawiesić fotel?
Omówiliśmy już odległości, w jakich powinien wisieć nasz fotel, aby w pełni cieszyć się jego możliwościami bez ryzyka stłuczenia się lub zbicia jakiegoś przedmiotu. Z tych powodów znalezienie odpowiedniego miejsce może być nieco problematyczne, ale warto wybrać pewne miejsce do zawieszenia fotela. W innym wypadku będziemy musieli go zdjąć, a w suficie zostanie dziura. Z wysokością jest o wiele mniej kłopotu. Optymalnie jest powiesić fotel minimum 80 cm nad podłogą, jest to bezpieczna opcja. Jednak najważniejsze to dobrać tę wysokość do siebie, aby łatwo było usiąść na fotel i zejść z niego. Podobnie w przypadku fotela dla dzieci – dopasuj wysokość optymalną dla pociech, a potem skorzystaj z możliwości regulowania jej.
O czym warto pamiętać przy montażu fotela wiszącego?
Przed przystąpieniem do pracy upewnij się, że Twój sufit jest bezpieczny i stabilny, aby utrzymać ciężar. Jeśli nie jesteś w stanie tego stwierdzić, zaczerp porady specjalisty. Bezpieczeństwo stawiaj na pierwszym miejscu. Dlatego też wybierz miejsce, w którym swobodnie będziesz mógł się bujać i nie uderzysz w inny mebel. Lepiej zostaw więcej zapasu, aby swobodnie móc wyprostować nogi i korzystać w pełni z możliwości fotela. Jeśli akcesoria do montażu fotela przyszły razem z nim upewnij się, że w zestawie jest wszystko, co wskazano w instrukcji. Jeśli sam będziesz kupował niezbędne przedmioty, pamiętaj o haku/kołku samozaciskowym, linie i karabińczykach. Wywierć dziurę w rozmiarze adekwatnym do haka i zamocuj go tam z dokładnością. Zwiąż linę i jeden jej koniec umieścić w oczku haka a drugi w karabinku, który przymocujesz do oczka przy fotelu. Sprawdź, czy fotel wisi stabilnie i rozsiądź się wygodnie! Przekonaj się o wygodzie płynącej z wiszącego fotela.