5 roślin na balkony i tarasy które musisz mieć! Długo kwitnące i najłatwiejsze do uprawy rośliny jednoroczne

Każdy ogrodnik lubi rośliny, które są łatwe w uprawie, a do tego będą zachwycać długim kwitnieniem. Takie gatunki znajdziemy właśnie wśród roślin jednorocznych. Mają one to do siebie, że w ciągu jednego okresu wegetacyjnego, przechodzą cały swój cykl rozwojowy – od wykiełkowania do wydania własnych nasion, po czym umierają. Chociaż kwiaty będą towarzyszyć nam jeden sezon, to warto je wykorzystywać w ogrodowych aranżacjach. Przy odpowiedniej pielęgnacji odwdzięczą się nam długim i obfitym kwitnieniem. 

Jak wygląda pielęgnacja kwiatów jednorocznych?

Jeśli chodzi o pielęgnację, to nie powinna ona sprawiać problemów, nawet osobom zaczynającym swoją przygodę z ogrodem. Rośliny jednoroczne w optymalnych warunkach potrafią cieszyć  oko nawet do listopada. Najważniejsze jest, aby były one:

– regularnie podlewane, a podczas upałów nawet dwa razy dziennie,

– nawożone, dzięki nawozom ( np. do roślin kwitnących) kwiaty związują jeszcze więcej pąków, ich kolory są bardziej intensywne, okres kwitnienia dłuższy,

– uszczykiwane, czyli należy usuwać obumarłe kwiaty, dzięki takiemu zabiegowi rośliny mają więcej energii na wydanie nowych kwiatów.

Choć ten typ roślin jest dość odporny na choroby i szkodniki, co jest ich niewątpliwą zaletą, to zdarza się, że mogą być atakowane. W takim przypadku należy zastosować odpowiednie środki ochrony roślin.

5 roślin, które warto mieć!

Begonia. 

Begonie są roślinami jednorocznymi. Niegdyś bardzo modne i lubiane, w ciągu ostatnich lat przeżywają swój renesans. Dzięki długiemu kwitnieniu, bo od maja aż do pierwszych przymrozków, begonie na nowo zyskują coraz więcej sympatyków.

Begonie charakteryzują się mnogością odmian, jest ich ponad 1000 i zachwycają różnorodnością barw. Najpopularniejsze odmiany to begonia bulwiasta i stale kwitnąca. Szeroki wybór gatunków sprawia, że można znaleźć kwiaty na stanowiska słoneczne jak i cieniste. Begonie są odporne na choroby i szkodniki, nie są też lubiane przez ślimaki.

Wymagają stale wilgotnego, przepuszczalnego podłoża. Należy pamiętać o ich regularnym podlewaniu podczas letnich upałów. Jednak nie należy ich przelewać. Nawóz możemy stosować co 2 tygodnie. Begonia nie jest odporna na przymrozki, dlatego z ich sadzeniem należy poczekać do połowy maja.

Uprawa begonii nie jest trudna, jest to doskonałe rozwiązanie dla osób zaczynających swoją przygodę z ogrodem. Przy zapewnieniu im odpowiedniej ilości nawodnienia i nawozu potrafią się niesamowicie rozrosnąć.

Niecierpek.

Chociaż jest byliną to uprawiamy go jako roślinę jednoroczną. Niecierpek doskonale sprawdzi się na zacienionych stanowiskach. Kwitnie obficie od maja do pierwszych przymrozków, przez co jest często wybieraną rośliną na balkony i tarasy.

Możemy spotkać ponad 800 odmian niecierpków. Najpopularniejsze odmiany to niecierpek Waleriana i absolutny hit – niecierpek nowogwinejski. Jego kwiaty można spotkać w najróżniejszych kolorach – w odcieniach bieli, różu, pomarańczy, czerwieni, fioletu. Wyraziste barwy kwiatostanów prezentują się bardzo atrakcyjnie na tle ciemnozielonych liści.

Niecierpek jest rośliną łatwą w uprawie, nie wymaga zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Najważniejsze jest regularne podlewanie, ta roślina jest wrażliwa na niedobór wody, ale nie lubi mokrej ziemi. Dodatkowo potrzebuje przepuszczalnego i żyznego podłoża. Nawozić możemy raz na 2- 3 tygodnie. 

Chociaż niecierpek ma to do siebie, że jeśli zapomnimy go nawodnić i wstawimy jego bryłę korzeniową to nam odbije. 

 

Pelargonia.

Pelargonie choć może nie przez wszystkich lubiane, bo kojarzą nam się z kwiatami naszych babć są naprawdę warte uwagi. Przy ich uprawie musimy pamiętać tylko o regularnym podlewaniu. Ich zalety to: odporność na szkodniki i długie kwitnienie. A przy odpowiednim zestawieniu np. z trawami mogą tworzyć nowoczesne kompozycje. 

 

Pelargonie mają wielu zwolenników właśnie dzięki długiemu kwitnieniu i nieskomplikowanej uprawie. Dostępne są w wielu odmianach i kolorach – w wersji płożącej i wyprostowanej. Potrafią pięknie się rozrastać i tworzyć ogromne i gęste kopuły kwiatów. 

Aby zapewnić pelargonii długie i obfite kwitnienie należy zapewnić jej słoneczne stanowisko i przepuszczalne podłoże. W półcieniu pelargonia nie będzie obficie kwitła, a jeśli podłoże będzie stale wilgotne to jej korzenie zgniją. Sadzimy je po 15 maja, aby uniknąć przymrozków, na dno doniczki wsypujemy drenaż. Należy też pamiętać o usuwaniu przekwitniętych kwiatostanów. Pelargonie nawozimy raz na tydzień.

Surfinia

Surfinia już od dawna cieszy się ogromną popularnością wśród ogrodników. Swoją popularność osiągnęła dzięki długim i zwisającym pędom pełnych kolorowych kwiatów. 

Są one najczęściej stosowane jako rośliny jednoroczne, choć można je przezimować. Pięknie wyglądają w letnich kompozycjach zarówno z innymi roślinami jak i jako jak solitery.

Jeśli zapewnimy sufriniom optymalne warunki będą kwitły aż do pierwszych przymrozków. Surfinie wystawiamy na dwór dopiero po 15 maja, kiedy minie ryzyko, że zmarzną. Warunkiem koniecznym do ich pięknego wzrostu jest stałe podlewanie, przy upałach nawet 2 razy dziennie. Należy wziąć to pod uwagę, jeśli zamierzamy sadzić u siebie te kwiaty. Ważne jest jednak, żeby rośliny nie przelać, bo korzenie mogą zgnić. Dlatego należy zapewnić odpowiedni drenaż. Ponadto należy uszczykiwać uschnięte pędy, chyba że posiadamy odmianę, która sama zrzuca uschnięte kwiaty np. Crazytunia Constallation. Taki zabieg pobudza roślinę do silniejszego kwitnienia. Surfinia lubi stanowisko słoneczne, większość odmian potrzebuje być osłonięte od wiatru. Podłoże powinno być przepuszczalne, lekko kwaśne. Nawóz stosujemy raz na tydzień.

Ogromnym plusem surfinii jest ich szybki rozrost i mnogość odmian, w wielu barwach. Przy zapewnieniu im odpowiednich warunków kwiaty będą wręcz wylewały się z donic. Jednym ich minusem jest podatność na mszyce, więc trzeba obserwować kwiaty.

Komarzyca

Nie jest rośliną kwitnącą. Jest byliną jednak uprawianą u nas jako roślina jednoroczna.

Świetnie sprawdza się jako zielony „wypełniacz” kompozycji. Komarzyca rośnie dość szybko. Na początku jej pędy rosną w górę, po czym zaczynają opadać w dół. Długie pędy zwisające z donic wyglądają bardzo ciekawie przy połączeniu z kolorowymi kwiatami jednorocznymi.

Odpowiednim stanowiskiem będzie dla niej stanowisko słoneczne, jednak w cieniu też da sobie radę. Roślina ta szybko się rozrasta, więc trzeba pozostawić dla niej odpowiednio dużo miejsca. Jeśli chodzi o podłoże to wystarczy jej ziemia uniwersalna. Komarzyca jest naprawdę bezproblemową rośliną, wystarczy jej jedynie zapewnić odpowiednią ilość wody.

Dodatkową zaletą komarzycy jest odstraszanie komarów. Posiada ona specyficzny zapach, którego nie lubią ćmy i komary. Z tego względu szczególnie poleca się sadzenie jej w miejscach, gdzie lubimy odpoczywać – na tarasach lub balkonach. 

Wszystkie opisane kwiaty są łatwe w uprawie i poradzi sobie z nimi każdy nawet początkujący ogrodnik. Najważniejsze tak naprawdę jest zapewnienie roślinom balkonowym odpowiedniej ilości wody. Zwłaszcza podczas upałów. Taka pielęgnacja jest naprawdę warta swojej ceny, ponieważ niewielkim kosztem nasze rośliny odwdzięczą się pięknym kwitnieniem i będą cieszyć aż do jesieni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *